12,5 milliarder kroner i sivil støtte til Ukraina og Moldova
Pressemelding | Dato: 23.02.2025 | Statsministerens kontor, Forsvarsdepartementet, Utenriksdepartementet
Regjeringen vil bruke 12,5 milliarder kroner i sivil støtte til Ukraina og Moldova i 2025. Energisikkerhet og humanitær bistand er blant de viktigste prioritetene. Midlene er en del av Nansen-programmets ramme for 2025.
– I tre år har ukrainerne stått i kampen for frihet hver dag. De kjemper for Ukraina, men også for Europas sikkerhet og et verdenssamfunn bygget på folkerett og demokratiske verdier. At Norge sammen med andre land både opprettholder og styrker støtten til Ukraina, er helt avgjørende for ukrainsk motstandskraft. Det gjelder både den militære og den sivile støtten, sier statsminister Jonas Gahr Støre.
Norge har så langt bevilget 35 milliarder kroner gjennom Nansen-programmet for 2025. Av dette går 22,5 milliarder kroner til militær støtte og 12,5 milliarder kroner til sivile formål.
– Både de militære og de sivile behovene til Ukraina er enorme. Krigen har ført til stor nød og massive ødeleggelser. Det er helt nødvendig å fortsette med den sivile støtten til Ukraina, sier Støre.
Den sivile støtten i 2025 fordeles slik:
- Energisikkerhet og energiforsyning, inkludert atomsikkerhet og kjøp av gass: 4,5 milliarder kroner
- Humanitær bistand: 3 milliarder kroner
- Driftsstøtte og rehabilitering: 3,3 milliarder kroner
- Næringsutvikling og privat sektor: 750 millioner kroner
- Sivilt samfunn, ansvarliggjøring, styresett: 540 millioner kroner
- Moldova: 350 millioner kroner
Energisikkerhet
Russlands angrep på Ukrainas energiinfrastruktur har gjort energiforsyningen kritisk sårbar. For å sikre stabil strømforsyning og unngå store økonomiske og humanitære konsekvenser, settes 4,5 milliarder kroner av til energisikkerhet. Dette omfatter støtte til innkjøp av gass, reparasjon av energinettverk, levering av nødstrømgeneratorer og tiltak for økt atomsikkerhet.
– Ved siden av våpen og ammunisjon, er det energistøtte ukrainerne har mest behov for. I Kyiv har innbyggerne vært uten strøm mange timer om dagen med store konsekvenser for dagliglivet. Energistøtte er derfor en viktig del av den norske hjelpen, inkludert støtte til innkjøp av gass, sier Støre.
Det er det ukrainske statsselskapet Naftogaz som er mottaker av gassen i Ukraina. Pengene kanaliseres gjennom den europeiske utviklingsbanken ERDB.
Stor humanitær innsats nødvendig
Krigen i Ukraina har ført til store behov for humanitær hjelp, spesielt langs frontlinjene. Over 12,7 millioner mennesker vil trenge humanitær hjelp i 2025, ifølge anslag fra FN. Norge viderefører derfor støtten til humanitære organisasjoner som FN, Røde Kors og norske hjelpeorganisasjoner.
Ukrainske myndigheter har gjennomført viktige reformer og sikret finansiering av grunnleggende tjenester i 2025. Likevel er det behov for mer støtte til drift og rehabilitering, spesielt gjennom Verdensbankens finansieringsmekanisme URTF.
Næringsutvikling og sivilsamfunn
Ukrainas gjenoppbygging kan ikke finansieres med offentlige bidrag alene, men offentlige bidrag kan brukes for å mobilisere privat kapital. Tildelingen omfatter midler forvaltet av Norfund i det nyopprettede Ukraina-fondet. Formålet med fondet er å utvikle bærekraftig næringsvirksomhet og jobbskaping i Ukraina.
– Det ukrainske sivilsamfunnet spiller en avgjørende rolle i å samle landet og bygge motstandskraft. Gjennom de frivillige organisasjonene deltar ukrainerne direkte i gjenoppbygging av sitt eget land. Organisasjonene er også sentrale i arbeidet med reformer for å forsterke ytringsfriheten og bekjempe korrupsjon, sier Støre.
Norge støtter flere tiltak og partnere som jobber med menneskerettigheter, demokrati, styresett og antikorrupsjon. Norge bidrar også til arbeidet med å holde Russland ansvarlig for angrepskrigen og brudd på humanitærretten.
Moldova
Norge støtter Moldovas arbeid med å bli energiuavhengig av Russland og sikre egen gassforsyning, og kjempe mot desinformasjon og hybridkrig. I tillegg støtter vi utdanningssektoren og rettsstatsreformer.
Norge med betydelig støtte til Ukraina
Norge har forpliktet seg til å støtte Ukraina med til sammen minst 155 milliarder kroner gjennom Nansen-programmet for åtteårsperioden fra og med 2023 til og med 2030. Alle politiske partier på Stortinget stiller seg bak denne støtten.
Av dette, er det så langt bevilget 35 milliarder kroner for 2025, hvorav 22,5 milliarder kroner går til militær støtte og 12,5 milliarder kroner til sivile formål.
Norge har også bidratt med 12 milliarder kroner i krigens første fase (i årene 2022-23). Disse midlene kommer i tillegg til støtten gjennom Nansen-programmet.
- Norsk støtte til Ukraina og nabolandene
- Økt og mer langvarig støtte til Ukraina (Pressemelding 28.11.24)