Uttalelse om brannen i kjernekraftverket i Tsjornobyl

Bekymringsfulle nyheter om at en drone har forårsaket en brann i strukturen som sikrer reaktor 4 i Tsjornobyl i Ukraina.

Direktoratet for strålevern og atomsikkerhet (DSA) følger situasjonen tett og melder at brannen er slukket.

– Den russiske krigføringen fortsetter å utgjøre en stor risiko for kjernefysisk sikkerhet i Ukraina, sier utenriksminister Espen Barth Eide.

– Norge har jobbet tett med ukrainske myndigheter om atomsikkerhet i flere år og vi har økt vår bilaterale støtte på området ytterligere de siste to årene, gjennom Nansen-programmet. I tillegg støtter Norge Det internasjonale atomenergibyråets (IAEA) viktige arbeid i Ukraina. Den siste hendelsen ved Tsjornobyl viser hvor viktig arbeid med atomsikkerhet i Ukraina er, sier Eide. 

Tilbakemeldingsskjema

Fant du det du lette etter?

Tusen takk for ditt svar!

Det er ikke deg, det er oss.

Det oppsto en uventet feil med serveren. Prøv igjen senere.