Bli med på boligdugnaden

Dette innholdet er mer enn 1 år gammelt.

–Norge trenger fortsatt flere utleieboliger til flyktninger og andre. Romjulen er en fin og rolig tid til å tenke over om en har en bolig, leilighet eller hybel som står tom og kan leies ut. Jeg oppfordrer alle som kan å bli med på boligdugnaden, sier kommunal og distriktsminister Erling Sande.

Krigen i Ukraina raser videre, og kommunene har blitt anmodet om å ta imot til sammen 37 000 flyktninger i 2024. Det vil derfor også neste år være et stort behov for utleieboliger til flyktninger, studenter og andre.

– Jeg er imponert over innsatsen som er lagt ned i hele Norge. Folk har åpnet hjemmene sine, og i løpet av de to siste årene har vi sammen gitt nesten 70 000 flyktninger et sted å bo, sier Sande.

Flere kommuner trenger boliger til bosettingsarbeidet og er helt avhengig av privatmarkedet. Et tiltak regjeringen har gjort for å bidra med informasjon og veiledning om utleie er www.boligdugnaden.no.

– På boligdugnaden.no er all relevant informasjon om utleie samlet på ett sted. Her får du veiledning om hvordan du kommer i gang, tips og råd ved utleie og hvordan du kan finne din nye leieboer, forklarer Sande.

Kommunal- og distriktsminister Erling Sande, ordfører Cecilie Pind Tetiana Preobrazhenska, datteren Snizhana og utleier Geir André Moksness-Skaug
I desember besøkte kommunal- og distriktsminister Erling Sande Nordre Follo kommune, som har lagt ned en kjempeinnsats med integrerings- og bosettingsarbeidet for flyktninger. Ordfører Cecilie Pind og statsråden møtte flyktningene Tetiana Preobrazhenska, datteren Snizhana og utleier Geir André Moksness-Skaug. - Dette er ett av mange eksempler på innbyggere som har åpnet hjemmene sine for flyktninger og leier ut i samarbeid med kommunen, sier Sande.
Tilbakemeldingsskjema

Fant du det du lette etter?

Tusen takk for ditt svar!

Det er ikke deg, det er oss.

Det oppsto en uventet feil med serveren. Prøv igjen senere.