Endringer i energiloven og innlemmelsen av bygningsenergidirektivet fra 2010 i EØS-avtalen

Dette innholdet er mer enn 1 år gammelt.

Regjeringen fremmer Prop. 96 LS om endringer i energiloven og samtykke til godkjenning av EØS-komiteens beslutning om innlemmelse av bygningsenergidirektiv II fra 2010 i EØS-avtalen.

Hovedelementene i direktivet bygger på innholdet i bygningsenergidirektiv I, og omhandler energikrav til bygninger, bygningselementer og tekniske systemer, krav til energimerking av bygninger og krav til energivurdering av varme- og klimaanlegg.

De foreslåtte lovendringene innebærer endringer i hvem som omfattes av kravet til å energimerke bygninger. Det foreslås justeringer i hvilke bygg som skal ha et sammendrag av energiattesten synlig for brukerne. Videre foreslås justeringer av hvilke varme- og klimaanlegg som er omfattet av plikten til å foreta energivurdering.

Regjeringen foreslår at Olje- og energidepartementet i forskrift kan fastsette disse kravene nærmere, herunder bruk av energiattest i markedsføring, kvalifikasjonskrav for den som utfører energiattestering, hvilke bygninger som skal ha sammendrag av energiattesten synlig.

— Bygningsenergidirektivet fremmer effektiv energibruk i bygninger. Norge har lenge hatt fokus på energibruk i bygg, og med de norske EØS-tilpasningene vil dette direktivet samspille med øvrig norsk energieffektiviseringspolitikk på en god måte, sier olje- og energiminister Terje Aasland.

Bygningsenergidirektiv I er innlemmet i EØS-avtalen, og krav til energimerking av bygg og energivurdering av varme- og klimaanlegg er allerede gjennomført i norsk regelverk. Det er gjort EØS-tilpasninger til bygningsenergidirektiv II (2010/31/EU) som gjør at Norges gjeldende reguleringer av energikrav til bygninger og dagens digitale løsning for energimerking av boliger kan opprettholdes.

Forslaget i proposisjonen er i tråd med forslaget som ble sendt på offentlig høring med frist 31. januar 2019, med enkelte mindre justeringer.

 

Tilbakemeldingsskjema

Fant du det du lette etter?

Tusen takk for ditt svar!

Det er ikke deg, det er oss.

Det oppsto en uventet feil med serveren. Prøv igjen senere.