Norge støtter leveranse av ukrainsk korn til Syria
Nyhet | Dato: 17.03.2025 | Utenriksdepartementet
– Russlands krig mot Ukraina har forsterket de globale utfordringene knyttet til matsikkerhet. Gjennom støtten til «Grain from Ukraine»-initiativet bidrar Norge til å sikre at matkorn når dem som trenger det mest, samtidig som vi støtter Ukrainas økonomi og matproduksjon, sier utviklingsminister Åsmund Aukrust.
Norge har i perioden 2022–2024 bidratt med 175 millioner kroner til det ukrainske initiativet "Grain from Ukraine" for å støtte matsikkerhet i land som er rammet av krig og konflikt. President Zelenskyj kunngjorde i desember at Syria vil være blant mottakerlandene av bistanden. Så langt har 4349 tonn hvetemel blitt malt og levert til mennesker i nød i Syria. Norge har bidratt med 49 millioner kroner til denne leveransen med hvetemel fra Verdens matvareprograms ukrainske lager i Tyrkia.
– Norges arbeid for matsikkerhet globalt fortsetter. «Grain from Ukraine»-initiativet har vært avgjørende for å sikre at ukrainsk mat når det globale markedet og bidrar til å bekjempe sult i land som Syria, sier Aukrust.