Stortingsmelding om droner og ny luftmobilitet gir muligheter for landbruket
Nyhet | Dato: 28.03.2025 | Landbruks- og matdepartementet
Regjeringen ser store muligheter for bruk av droner i ulike samfunnssektorer. Det gjelder også for landbruket. Stortingsmelding om droner og ny luftmobilitet ble lagt frem 28. mars.
– Med denne meldingen legger regjeringen grunnlaget for en trygg og målrettet innfasing av droner og ny luftmobilitet i Norge. Dette vil bidra til å løse oppgaver innenfor ulike samfunnssektorer mer effektivt og bærekraftig, sier Landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen.
Bruken av droner i norsk jordbruk, skogbruk og reindrift er på et tidlig stadium, men stadig flere næringsutøvere viser interesse for teknologien. En viktig driver er det store globale markedet og utviklingen som skjer innenfor landbruksdroner. Det gjør teknologien stadig mer brukervennlig, kostnadseffektiv og tilgjengelig.
- Les mer hos Samferdselsdepartementet: Stortingsmelding om droner og ny luftmobilitet: Den nye luftfarten skal være bærekraftig, sikker og skape merverdi for samfunnet
Innenfor jordbruket kan droner bidra til økt matproduksjon, redusere negative klima- og miljøpåvirkninger og trolig også redusere støyproblemer.
Kartlegging av avlinger, antall planter og tidlig oppdagelse av skadegjørere på planter kan effektivisere arbeidet og øke avlingene. Dessuten kan droner bidra til drift av arealer som er vanskelig tilgjengelige. Bonden kan også bli mindre avhengig av gode kjøreforhold, ikke minst i lys av et mer uforutsigbart klima. Utvikling av kunstig intelligens og droneteknologien til mer autonome operasjoner kan effektivisere og forenkle arbeidsoperasjonene.
I reindriften er droner tatt i bruk til å lete etter dyr, føre tilsyn og til å samle og flytte rein. I tillegg til å lette driften og være et viktig HMS-tiltak, er bruk av droner et tiltak for redusert avtrykk på klima og miljø ved at det kan erstatte barmarkskjøring, bruk av snøskuter og helikopter. Droner kan også være nyttige når det gjelder forebygging av rovdyrtap og dokumentasjon av tap. I NIBIO pågår et arbeid med å utvikle en løsning som benytter seg av dronevideoer og kunstig intelligens for telling av tamrein.
I skogbruket kan droner hjelpe til med kartlegging av skogressursene. Gjennom innsamling av data fra droner vil man få verdifull innsikt i skogens tilstand som kan brukes både i skogskjøtsel og avvirkning. Statskog har planer om å starte med tynningshogst med droner innen to år.
– I meldingen varsler regjeringen av vi vil se nærmere på rammebetingelser for bruk av droner. Dette er blant annet å se på regelverket for å fly utenfor synsrekkevidde for næringer med særskilte behov. Videre ønsker jeg dialog med næringen og kunnskapsmiljøer med sikte på å legge til rette for ulike type droneoperasjoner i landbruket, sier Landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen.