Verdensdagen for å forebygge drukning

Hvert år omkommer mange i drukningsulykker. Dette er noe regjeringen ser alvorlig på og jobber aktivt med å forebygge. - Ett liv tapt til drukning er ett for mye, sier statsminister Jonas Gahr Støre på den internasjonale dagen for forebygging av drukning.

- Hver sommer skjer det utenkelige, at noen drukner der forholdene virker fine. Derfor er vår visjon at ingen skal dø av drukning i Norge. Nullvisjonen handler om å se hele bildet, og vi jobber nå med en handlingsplan for å nå den. Vi har ingen å miste. Tallene viser at vi sammen må øke innsatsen for å få ned ulykkene, sier statsministeren.

25. juli, verdensdagen for forebygging av drukning, ble etablert av FN i 2021, med mål om å rette oppmerksomhet mot drukningsforebyggende arbeid, og for å minne dem som har mistet livet i drukningsulykker.

-Vi jobber aktivt med regjeringens nullvisjon om ingen omkomne som følge av drukningsulykker på fritidsområdet. Hensikten er å bidra til en mer helhetlig nasjonal innsats mot drukningsulykker, og økt bevissthet rundt drukningsforebygging, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.

Nullvisjonen skal følges opp med en handlingsplan. Regjeringen har hatt innspillsmøte og orienteringsmøte med ideelle organisasjoner for å danne et godt grunnlag for handlingsplanen.

-Det foregår et omfattende drukningsforebyggende arbeid mellom både myndighetene, privat sektor og de ideelle organisasjonene, som er svært viktig for å forhindre flere drukningsulykker, sier fiskeri- og havministeren.

Drukning skjer under bading, i forbindelse med ferdsel på utrygg is, etter fall fra båt eller land. Ansvaret for drukningsforebygging generelt er spredt mellom ulike departement, som sammen skal utarbeid en handlingsplan. Nærings- og fiskeridepartementet koordinerer dette arbeidet.

Redningsselskapets drukningsstatistikk for 2024 (til og med juni)

  • I første halvår av 2024 har 41 personer druknet i Norge. Det er én person mer enn på samme tidspunkt i fjor.
  • Ni personer mistet livet i drukningsulykker i juni.
  • Juli er vanligvis måneden med flest drukningsulykker i Norge.
  • De fleste ulykkene skjer fra fritidsbåt, under bading og etter fall fra land.
  • Så langt i år har 36 menn og fem kvinner omkommet i drukningsulykker i Norge. Tre barn under 14 år har også druknet i første halvår.
  • Det er flest eldre voksne som har druknet. Av de 40 som druknet var 16 personer (39 %) 60 år eller eldre.
  • 18 (44 %) av de 41 ulykkene i første halvår skjedde etter fall fra land.
  • Flest ulykker har skjedd i Agder. Der har det vært 12 drukningsulykker så langt i år, som er en mer enn i hele 2023.

Sjøfartsdirektoratets statistikk for dødsulykker med fritidsfartøy i 2024 – inkludert ulykker hvor dødsårsaken ikke er drukning (til og med juli)

  • I første halvår av 2024 registrerte Sjøfartsdirektoratet 13 dødsulykker, og totalt 14 omkomne, i forbindelse med bruk av fritidsfartøy i norske farvann. Det er en økning på tre personer sammenlignet med fjoråret.
    • Åtte av de 14 omkom som følge av fall til sjø, av ulike årsaker. Fire av disse falt i sjøen mens båten var fortøyd.
    • Fire personer falt over bord mens båten var i bruk. De fire var alene i båten da ulykken inntraff.

Tre personer omkom etter kantring. 

Tilbakemeldingsskjema

Fant du det du lette etter?

Tusen takk for ditt svar!

Det er ikke deg, det er oss.

Det oppsto en uventet feil med serveren. Prøv igjen senere.