Fôrvarer-tilsetningsstoff

Kommisjonens gjennomføringsforordning (EU) 2025/279 av 12. februar 2025 om godkjenning av eterisk olje av cajeput fra Melaleuca cajuputi Maton & Sm. ex R. Powell og Melaleuca leucadendra (L.) L. som tilsetningsstoff i fôr til alle dyrearte

Commission Implementing Regulation (EU) 2025/279 of 12 February 2025 concerning the authorisation of cajeput essential oil from Melaleuca cajuputi Maton & Sm. ex R. Powell and Melaleuca leucadendra (L.) L. as a feed additive for all animal species

Sakstrinn

  1. Faktanotat
  2. Foreløpig posisjonsnotat
  3. Posisjonsnotat
  4. Gjennomføringsnotat

Opprettet 03.03.2025

Spesialutvalg: Matområdet

Dato sist behandlet i spesialutvalg:

Hovedansvarlig(e) departement(er): Landbruks- og matdepartementet / Nærings- og fiskeridepartementet

Vedlegg/protokoll i EØS-avtalen: Vedlegg I. Veterinære og plantesanitære forhold

Kapittel i EØS-avtalen: II. Fôrvarer

Status

Rettsakten er vedtatt i EU.

Rettsaktene er under vurdering i EØS/EFTA-statene.

Sammendrag av innhold

Rettsakten gjelder re-godkjenning av eterisk olje av cajeput (Melaleuca cajuputi Maton & Sm ex R. Powell og Melaleuca leucadendra (L.) L.) (cajeput olje) som aromastoff i fôr til alle dyr. Tilsetningsstoffet var godkjent etter gammelt regelverk (direktiv 70/524/EEC) og er nå godkjent etter nytt regelverk (forord. (EU) 1831/2003). EFSA vurderer tilsetningsstoffet som trygt for dyrehelse, folkehelse og miljø med gitte størsteinnhold. Tilsetningsstoffet anses som irriterende for hud og øyne for de som arbeider med cajeputolje, så verneutstyr bør brukes for å minimere eksponering. Cajeput olje er et kjent aromastoff i mat, og det er dermed ikke nødvendig å demonstrere effekt.

Merknader
Rettslige konsekvenser

Når rettsakten er tatt inn i EØS-avtalen, vil den gjennomføres i norsk rett ved inkorporasjon i forskrift om tilsetningsstoffer til bruk i fôrvarer, fôrtilsetningsstoff-forskriften. 

Økonomiske og administrative konsekvenser

Rettsakten forventes ikke å få vesentlige økonomiske eller administrative konsekvenser for Mattilsynet og fôrindustrien. 

Sakkyndige instansers merknader

Rettsakten har vært vurdert av Mattilsynet og ansvarlig(e) departement(er). Siden rettsakten følger EFTAs hurtigprosedyre har den ikke vært behandlet i Spesialutvalget for matområdet. Rettsakten vurderes som EØS-relevant og akseptabel.

Vurdering

Mattilsynet anser rettsakten som EØS-relevant og akseptabel.

Andre opplysninger

Nøkkelinformasjon

Institusjon: Kommisjonen
Type rettsakt: Forordning
KOM-nr.:
Rettsaktnr.: 2025/279
Basis rettsaktnr.: 1831/2003
Celexnr.: 32025R0279

EFTA-prosessen

Dato mottatt standardskjema: 14.02.2025
Frist returnering standardskjema: 28.03.2025
Dato returnert standardskjema:
EØS-relevant: Ja
Akseptabelt: Ja
Tekniske tilpasningstekster: Nei
Materielle tilpasningstekster: Nei
Art. 103-forbehold: Nei

Norsk regelverk

Endring av norsk regelverk: Ja
Høringsstart: 10.02.2025
Høringsfrist: 25.03.2025
Frist for gjennomføring:

Lenker