Innfører 12 timer gratis SFO for elever på 1. trinn

Dette innholdet er mer enn 3 år gammelt.

– Regjeringen ønsker en sterkere fellesskole der elevene blir inkludert, mestrer og lærer. Med gratis kjernetid i SFO, utvides fellesskolen for første gang på mange år. Dette er historisk! Samtidig setter vi enda hardere trykk på å jobbe med å øke kvaliteten, sier kunnskapsminister Tonje Brenna.

bilde av Tonje Brenna på Rosenholm skole
Kunnskapsminister Tonje Brenna på besøk hos 4B på Rosenholm skole. Foto: KD

I Hurdalsplattformen har regjeringen ambisjoner om å øke kvaliteten og senke prisen i skolefritidsordningen. Regjeringen vil bygge videre på arbeidet med den nasjonale rammeplanen som ble innført fra høsten 2021, og satse på styrking av kompetansen til de ansatte for å øke kvaliteten i SFO.

Første skritt på veien for å gjøre SFO mer tilgjengelig for alle, er å gi alle barn på 1. trinn gratis SFO i 12 timer hver uke. Det betyr at de som har deltidsplass som er inntil 12 timer i uken vil få denne gratis, og at prisen for et heltidstilbud også vil bli rimeligere for alle.

Må tilpasses lokalt

– Det er viktig for oss at kommunene har stort handlingsrom til å utvikle SFO-tilbudet slik at det passer til de lokale behovene. Vi vil at alle barna skal ha et SFO-tilbud hver dag. Det er viktig for at foreldrene skal kunne delta i arbeidslivet, og for at ingen blir stående utenfor, sier kunnskapsministeren.

I høringsforslaget står det at de gratis timene skal fordeles på de dagene SFO normalt er åpen, og dersom kommunene har SFO-tilbud i feriene må det også være et gratis tilbud da. 

Satser på kompetanse

I den nasjonale evalueringen av SFO fra 2018 kom det fram at én av fire ansatte i SFO aldri har deltatt på noen form for kompetanseutviklingstiltak.

– Kompetansen til de ansatte er den viktigste faktoren for god kvalitet på SFO-tilbudet, sier kunnskapsministeren. Derfor har vi også satt av 10 millioner i statsbudsjettet til å utvikle kompetansetilbud for SFO.

Fakta om moderasjonsordningen for SFO

  • Stortinget har gjennom budsjettforliket mellom regjeringen og SV, vedtatt å innføre en moderasjonsordning med 12 timer gratis SFO for alle elever på 1. trinn fra høsten 2022.
  • Utdanningsdirektoratet har sendt forslag til forskrift om ordningen på høring. Alle som ønsker kan svare på høringen. Høringsfristen er 29. april.
Tilbakemeldingsskjema

Fant du det du lette etter?

Tusen takk for ditt svar!

Det er ikke deg, det er oss.

Det oppsto en uventet feil med serveren. Prøv igjen senere.