Verdensledere samlet på en av verdens fremste regnskogkonferanser i Oslo

USAs klimautsending John Podesta og Colombias miljøminister Susana Muhamad er blant verdenslederne som denne uken er samlet på Oslo Tropical Forest Forum for å fremme kampen for verdens regnskoger.

– Å redusere avskogingen av regnskogen er ett av de mest effektive tiltakene verden kan ta for å redusere klimagassutslippene og bevare natur. For å få til dette trenger vi godt internasjonalt samarbeid, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.

Rundt 450 deltakere skal i løpet av de neste dagene diskutere tiltak og nye løsninger for å beskytte den livsviktige regnskogen. Blant deltakerne er ledende politikere og ministere, skogeksperter fra sivilt samfunn, urfolk, multilaterale institusjoner og privat sektor fra hele verden.

– Denne konferansen gir relevante aktører muligheten til å diskutere de største utfordringene vi står ovenfor når det kommer til avskoging av regnskogen. Norge har lenge hatt en lederrolle i dette arbeidet. Vi vil fortsette å legge til rette for gode samtaler og løsninger i årene som kommer, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.

Avskogingen går ned i store regnskogland

Politisk vilje til innsats i flere tropiske skogland har gitt resultater, og fortsetter å gi håp for fremtiden. Brasil har halvert avskogingen i Amazonas siden president Lula da Silva tiltrådte, Colombia har den laveste avskogingen på et tiår, og Indonesia har klart å redusere avskogingen av regnskogen med mer enn 90 prosent de siste 20 årene.

Men til tross for reduksjon i avskogingen, er skogtapet fortsatt høyt. I 2023 mistet vi totalt 37 000 km2 tropisk naturskog. Dette tilsvarer et område nesten på størrelse med Sveits – i en fart som tilsvarer 10 fotballbaner med skog per minutt.

– Vi har fortsatt en vei å gå. Ledende land viser at god skogpolitikk fungerer. For å stoppe og reversere avskogingen av verdens regnskoger må myndigheter, selskaper og finanssektoren sammen styrke innsatsen, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.

 

Om Klima- og skoginitiativet

Regjeringens klima- og skoginitiativ er Norges største internasjonale bidrag til klima og natur. I over 15 år har Norge gjennom Klima- og skoginitiativet samarbeidet med verdens viktigste tropiske skogland for å redusere tap av tropisk skog.

Samlet har Norge utbetalt 5 milliarder amerikanske dollar som bidrag for å bevare verdens tropiske skoger og forbedre levekårene til mange hundre millioner mennesker som lever i og av regnskogen. I fjor økte regjeringen støtten til arbeidet med mer enn 30 prosent.

Tilbakemeldingsskjema

Fant du det du lette etter?

Tusen takk for ditt svar!

Det er ikke deg, det er oss.

Det oppsto en uventet feil med serveren. Prøv igjen senere.