Spesialutsending for energi
Artikkel | Sist oppdatert: 10.03.2025 | Utenriksdepartementet
Johan Vetlesen er spesialutsending for energi ved Norges delegasjon til EU. Han dekker fagfeltet energipolitikk og energimarkedet i EU/EØS-området, noe som innebærer blant annet elektrisitet, naturgass, fornybar energi, energieffektivisering, samt innovasjonsprosesser knyttet til karbonfangst og -lagring (CCS), offshore vind og hydrogen.
-For øyeblikket er det en spesielt spennende tid i Brussel, ettersom vi er i starten av en ny institusjonell syklus med både et nytt Europaparlament og en ny Europakommisjon. Energi er et viktig fagfelt, både i møte med klimautfordringene, spørsmål om forsyningssikkerhet og motstandsdyktighet i en stadig mer uforutsigbar geopolitisk situasjon, samtidig som energien spiller en sentral rolle for Europas konkurranseevne, sier Vetlesen.
Videre peker han på at som EØS/EFTA-land møter Norge også utfordringer knyttet til krevende direktiver, som det jobbes kontinuerlig med. Dette dreier seg om direktiver som er EØS-relevante og som er sentrale for Norges rolle i EØS-samarbeidet.
-Norge er en viktig aktør innen energi, og det er derfor svært givende å arbeide med energispørsmål i Brussel. Norge oppfattes som en tungvekter på dette området i europeisk sammenheng, fortsetter Vetlesen.
Vetlesen har tidligere hatt rollen som spesialutsending for energi ved EU-delegasjonen fra 1999–2003, og noen ting har endret seg siden den gang i Brussel. I sin første periode i Brussel var det også flere store direktiver på agendaen, med fokus også den gang på energi og klima, rammebetingelser for det indre markedet og forsyningssikkerhet. Etter lanseringen av EUs grønne giv har energifeltet fått enda større oppmerksomhet.
Vetlesen finner det svært interessant å arbeide ved EU-delegasjonen. Han setter pris på muligheten til å følge politikkutviklingen og utformingen av regelverk på nært hold, samtidig som han trives med det internasjonale aspektet ved arbeidet.
Selv har han bred erfaring med EØS-spørsmål etter flere års arbeid med dette i Energidepartementet. I tillegg har han en allsidig akademisk bakgrunn med studier i statsvitenskap, bedriftsøkonomi, internasjonal politikk, sosiologi og idrett ved Norges Idrettshøgskole.